Anunț important

În cursul lunii mai a.c., Asociația Internaționalilor de Rugby – România intenționează să organizeze o acțiune aniversară pentru echipele de juniori ale României, care au cucerit titlurile de campioane F.I.R.A. (în 1972 și 1973) și de vicecampioane F.I.R.A. (în 1974, 1974 și 1976), la care să participe cât mai mulți dintre veteranii acelor loturi de aur și argint.

Pentru mobilizare, până la data de 15.03.2016, cei care au făcut parte din acele echipe rămase în istoria rugbyului românesc sunt rugați să ia legătura cu organizatorii desemnați pe generații, astfel:

1972 – Marin IONESCU, telefon 0745340195;

1973 – Nicolae ȘIȘIU, telefon 0721196786;

1974 – George MILCA, telefon 0724999069;

1975 – Laurențiu CODOI, telefon 0771433632;

1976 – Alexandru MARIN (BUCĂTARU), 0769699435.

Listele cu participanții vor fi centralizate până la data de 25.03.2016. La aceeași dată vor fi anunțate: locul desfășurării acțiunii, ora și costul estimat pe persoană. În principiu, întâlnirea va avea loc la data de 07.05.2016, dar decizia definitivă va fi anunțată tot la data de 25.03.2016.

Întrucât echipele din 1974, 1975 și 1976 se reîntâlnesc pentru prima oară anul acesta (cele din 1972 și 1973 s-au mai revăzut la 10.05.2013), redăm în anexă tabelele nominale obținute cu sprijinul domnului profesor Constantin Zamfir. Întrucât listele sunt incomplete în ceea ce privește prenumele și clubul de proveniență al jucătorilor, rugăm pe cei care își aduc aminte să ni le comunice, în momentul în care ne vor contacta.

 

Secretar General,

Col. (r) Alexandru Valentin Popescu

 

Anexa 1

ECHIPA ROMÂNIEI VICECAMPIOANĂ FIRA JUNIORI ÎN 1974 – HEIDELBERG

Nr.

crt.

Numele și prenumele Funcția sau postul Numărul de telefon Observații
       1. Jianu Silviu Pilier    
       2. Ebu Chenan (Farul) Taloner    
       3. Răileanu (Focșani) Pilier    
       4. Drumea Emil (Farul) Linia a II-a    
       5. Toma Linia a II-a    
       6. Murariu Florică (Farul) Linia a III-a    
       7. Tudose Teodorin (Ș.S.E. 2) Linia a III-a    
       8. Ion Florin (Grivița Roșie) Linia a III-a    
       9. Jurj Gheorghe (Timișoara) Demiu    
   10. Stancu Vasile (Grivița Roșie) Uvertură    
   11. Săndoi Florin (Grivița Roșie) Aripă    
   12. Dragu Centru    
   13. Anton (Ș.S.E. 2) Centru    
   14. Lazăr Aripă    
   15. Milcă George (C.S.Ș.) Fundaș    
   16. Moscu      
   17. Denischi Eduard Antrenor    
   18. Traian Doiciu Antrenor    

Anexa 2

 

ECHIPA ROMÂNIEI VICECAMPIOANĂ FIRA JUNIORI ÎN 1975 – MADRID

Nr.

crt.

Numele și prenumele Funcția sau postul Numărul de telefon Observații
       1. Sandu Pilier    
       2. Turiceanu Taloner    
       3. König (Ș.S.E. 2) Pilier    
       4. Munteanu Linia a II-a    
       5. Stroe Linia a II-a    
       6. Moț Marin (Rapid) Linia a III-a    
       7. Tudose Teodorin (Ș.S.E. 2) Linia a III-a    
       8. Ion Florentin Linia a III-a    
       9. Popa Demiu    
   10. Niță (Rapid) Uvertură    
   11. Sabău Gheorghe (U Cluj) Aripă    
   12. Chiriac Centru    
   13. Codoi (Grivița Roșie) Centru    
   14. Chiricencu Aripă    
   15. Șomodi Fundaș    
   16. Voicu (Ș.S.E. 2)      
   17. Bălan      
   18. Mărgineanu (U Cluj)      

 

Anexa 3

ECHIPA ROMÂNIEI VICECAMPIOANĂ FIRA JUNIORI ÎN 1976 – FRANȚA

Nr.

crt.

Numele și prenumele Funcția sau postul Numărul de telefon Observații
       1. Grigore (Rapid)      
       2. Rădoi (Rapid)      
       3. Vlădilă (Rapid)      
       4. Țuică (Rapid)      
       5. Niță (Rapid)      
       6. Staicu (Rapid)      
       7. Ivan (Rapid)      
       8. Cândea (C.S.Ș.)      
       9. Marcu (C.S.Ș.)      
   10. Merca (Ș.S.E. 2)      
   11. Buzoi (Ș.S.E. 2)      
   12. Voicu (Ș.S.E. 2)      
   13. Lambardie (Ș.S.E. 2)      
   14. Rădulescu (Ș.S.E. 2)      
   15. König (Ș.S.E. 2)      
   16. Dima (Rulmentul Bârlad)      
   17. Codoi (Grivița Roșie)      
   18. Capșa (Grivița Roșie)      
   19. Horvath (U Cluj)      
   20. Mărgineanu (U Cluj)      
   21. Ștefiuc (Vulcan)      
   22. Elisei (Unirea Iași)      
   23. Niță (Constructorul)      
   24. Mărculescu (Dinamo)      
   25. Morariu Viorel Antrenor    
   26. Udrea Constantin Arbitru