Popescu Alexandru Valentin

PopescuAlexandruValentinNumele și prenumele: Popescu Alexandru Valentin

Data și locul nașterii: 13 martie 1947 București

Profesia și studiile absolvite: economist, diplomat și ofițer superior (colonel în retragere) – Facultatea de Comerț Exterior (promoția 1970), Academia de Științe Sociale și Politice, Facultatea de Relații Internaționale (promoția 1980), Universitatea Politică și de Conducere (promoția 1986)

Ocupația în prezent: pensionar militar din 2003

Anul primei legitimări la rugby: 1964

Clubul: Clubul Sportiv Școlar

Primul antrenor: Cornel Munteanu

Alți antrenori: Ion Teodorescu, Mircea Leonte, Valeriu Irimescu, Aurel Barbu, Florentin Tudorache, Vasile Constantin, Gheorghe Huştiu, Constantin Fugigi

Transferuri efectuate (anul și clubul): A.S.E. (1967), Institutul de Construcții (1968), Sportul Studențesc (1969), A.S.E. (1971 – 1979)

Postul de joc specializat: pilier dreapta

 

Performanțele realizate:

Campion național juniori în anii: 1965, 1966

Campion național seniori în anii: —

Campion european juniori în anii: —

Cupa României în anii:

Cupa Campionilor Europeni în anii:

Participant la Cupa Mondială în anii: —

Jucător internațional în anii: 1965 (internațional juniori) 

Număr total selecții: 5

Ultima clasificare sportivă:

Arbitru între anii: 1971 – 1980

Arbitru internațional între anii: —

Antrenor între anii: —

La cluburile: —

Activități desfășurate în cadrul organismelor F.R.R. (nominalizate) sau alte organizații rugbystice și anii:

  • Membru în conducerea Asociației Municipale de Rugby București (octombrie 2002 – mai 2010)
  • Membru în Comisia de Competiții a F.R.R. (octombrie 2002 – februarie 2005)
  • Membru în Comisia de Copii și Juniori a F.R.R. (octombrie 2003 – februarie 2005)
  • Membru în Biroul Federal al F.R.R. (octombrie 2003 – februarie 2005)
  • Vice-președinte al A.M.R.B. (aprilie 2009 – mai 2010)
  • Secretar-general al Asociației Internaționalilor de Rugby din România (aprilie 2011 – prezent)
  • Membru A.I.R. de la înființare
  • Membru al Clubului Seniorilor de la înființare